Середа, 22 червня 2016

Все, що ви знали про наркозалежність – не правильне

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

100 років тому в США й Англії вперше були заборонені наркотики, а з 1971 року ця боротьба набрала світових обертів. Традиційно вважається, що з наркоманами потрібно боротися, змушуючи їх страждати, і це надасть їм стимул зупинитися. Проте, сьогодні ряд країн, таких як Португалія, Уругвай та Нідерланди, переглянули підходи до самого поняття “наркозалежність”, коли практично 1% їхніх громадян без наркотиків вже не міг жити.

За різними даними, зараз у світі приблизно 247 млн. наркозалежних людей.

Мене трохи шокувала лекція британського журналіста Йоханна Харі на TED в Лондоні, де він наводить приклад порівняння використання в британських лікарнях діаморфіна – чистого по суті героїну, і тим героїном з домішками, який продається на вулиці. В першому випадку, жодної "залежності" після лікування немає. Під час війни у В’єтнамі 20% американських солдат вживали героїн. І 95% з них після повернення з війни не стали наркоманами. Не було жодної "залежності". 

На думку ряду вчених, наркозалежність - це скоріше не залежність від хімічних приманок в самих наркотиках, а проблема адаптації людини-наркомана до навколишнього світу. 

Доречніше тут використовувати термін "зв’язуваності", а не "залежності". Ми всі добре себе почуваємо, коли маємо звязки і відносини. Нездатність нести тягар відповідальності за власне життя – ось справжня причина наркозалежності у людей. 

Про те, як Україні переглянути свої підходи до наркополітики в бік більш гуманних та ефективних, я говорив з Оленою Кучерук, менеджером програмної ініціативи "Громадське здоров'я" Міжнародного фонду "Відродження" та Олексієм Загребельним, керівником сумської громадської організації Клуб "Шанс" в черговій програмі "Realpolitik" на телеканалі ТРК "Відікон", яка вийшла в ефір у п'ятницю, 24 червня 2016 року.

Очевидно, що ефективність національної наркополітики має визначатись не обсягами вилучених правоохооронцями наркотичних речовин, а показниками доступності нарковмісних препаратів для населення, статистикою захворюваності на ВІЛ/СНІД та інші захворювання. 

Зараз у світової спільноти є шанс змінити світовий вектор наркополітики та припинити нарешті війну з наркотиками, яка велась останні 50 років, та довела свою неефективність.

Надмірна зарегульованість медичного обігу контрольованих препаратів призводить до суттєво обмеженого доступу до необхідних ліків для пацієнтів, які потребують знеболення, пацієнтів з психічними розладами та залежністю. Обмеження доступності до контрольованих лікарських засобів можна кваліфікувати як порушення прав людини за ознакою стану здоров’я. 

За даними Міжнародного комітету по контролю за наркотиками, Україна має у 20 разів менші показники споживання нарковмісних обезболюючих препаратів ніж у Європі, і у 10 разів менші, ніж загалом у світі. 

В Україні спостерігається невиправдано високий рівень криміналізації людей, які вживають наркотики: зберігання у малих розмірах [менших за середньодобову дозу для власного споживання] наркотичних засобів без мети збуту тягне за собою кримінальне покарання, аж до ув’язнення та судимості. Згідно Наказу Міністерства охорони здоров’я України № 188 [що набув ще більш репресивного характеру у 2010 р.] поріг притягнення до кримінальної відповідальності в Україні є набагато нижчим, ніж у більшості Європейських країн. В Україні десятки тисяч наркозалежних отримують покарання за те, що в більшості цивілізованих країн світу взагалі не вважається злочином [наприклад, 0,005 г опію ацетильованого або героїну в Україні проти 0,5 г в РФ та 1-3 г у більшості країн ЄС].

Високий рівень криміналізації наркозалежних — джерело корупції, порушень прав людини та імітації боротьби за наркобізнесом.

Правоохоронні органи часто використовують вразливий стан здоров'я заарештоваих наркозалежних [абстинентний синдром, “ломка”] аби "покращити" статистику з розкриття злочинів. У стані абстиненції затримані готові брати на себе відповідальність за будь-які нерозкриті злочини. Використання наркозалежності та стану абстиненції з метою отримання необхідних свідчень є катуванням. 

Крім того, формування “показників успішності” роботи міліції забезпечується переважно не активною боротьбою з організованим наркобізнесом, а шляхом банального кримінального переслідування наркозалежних. Про це свідчить і офіційна статистика МВС України: наркозлочинність стабільно посідає друге місце у загальній структурі злочинності України, складаючи в середньому 12% [43,3 тис. нарко-злочинів з 386,8 тис. всього зареєстрованих до вступу у дію нового Кримінально-процесуального кодексу України у листопаді 2012 року].

З усіх нарко-злочинів — щонайменше половина [а в окремих регіонах — до 70%] це – зберігання без мети збуту незначних розмірів для власного вживання [ч.1. статті 309 КК України].  

Кожен десятий засуджений у місцях позбавлення волі — це наркозалежна особа, яка радше потребує лікування та соціальної підтримки, а не ув’язнення.

Згідно з офіційною статистикою Державної судової адміністрації України, у 2012 році судами в Україні було засуджено за злочини у сфері незаконного обігу наркотиків 25,5 тисяч осіб; за злочини, пов’язані зі зберіганням незначних розмірів наркотиків [для особистого вживання]13,5 тис. осіб, що складає близько 10% від загальної кількості засуджених за всі види злочинів в Україні.

За відсутності адекватних профілактичних та лікувальних заходів в місцях позбавлення волі, українські тюрми фактично стали інкубаторами таких соціально-небезпечних інфекцій, як ВІЛ, туберкульоз, вірусні гепатити.

Надмірно висока  криміналізація — безглузде витрачання грошей платників податків.

Програма замісної підтримувальної терапії обходиться державі на рік [з розрахунку на одного пацієнта] у 3720 гривень, тоді як утримання одного засудженого у колонії коштує  платникам податків 13700 гривень на рік. 

Додатково, середні витрати МВС на оперативні заходи, слідство та розкриття одного наркозлочину складають 22190 гривень. 

Таким чином сотні мільйонів гривень українських платників податків щорічно витрачаються на  позбавлення волі десятків тисяч наших співгромадян за зберігання наркотиків у кількості, яка у більшості цивілізованих країн світу вважається незначною і може бути приводом хіба що для адміністративного покарання.

Україна має шанс змінити таку ситуацію. Потрібно негайно переглянути згаданий наказ МОЗ №188 і встановити адекватні, відповідні до міжнародних рекомендацій, граничні розміри наркотичних речовин, за незаконне зберігання яких може наступати кримінальна відповідальність.

Така декриміналізація хронічно хворих на наркотичну залежність матиме наступні позитивні наслідки:

  • Десятки тисяч наркозалежних будуть виведені з тіні та залучені до профілактичних та лікувальних програм в Україні
  • Зменшаться темпи поширення епідемій ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та гепатитів
  • Зменшення смертності від передозувань
  • Зменшення кількості засуджених
  • Гроші платників податків будуть скеровані на боротьбу з організованим наркобізнесом та програми лікування та профілактики
  • Зниження рівня злочинності, пов’язаної з наркотрафіком

Програма "Реальна політика/Realpolitik"  на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком.

Випуск № 45

[24/06/2016]

Це програма про реформи і необхідність змін в цій країні. В дискусіях ми створюємо проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Ведучий направляє і веде своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.

Актуальні матеріали

Вадима Акпєрова обрано головою фракції «ЄС» в Сумській міськраді

У 8 скликанні Сумської міської ради буде працювати команда з 9 депутатів, які вже утворили фракцію і обрали її очільника – Вадима Акпєрова.  Про це Акпєров написав на своїй сторінці в Facebook: "Сьогодні відбулися установчі збори Сумських міських депутатів, обраних…

Акпєров: слідкуватиму за кожним кроком Лисенка

Про це він повідомив у відеозверненні на своїй сторінці Facebook. За його словами, другий тур виборів мера пройшов прозоро та по-європейськи. Він визнав результати та пообіцяв сумчанам бути в опозиції до діючої міської влади і працювати на благо містян.

Новообраний депутат Сумської райради назвав сумчан підар*сами

Чинний міський голова Сум Олександр Лисенко вчора 13 листопада проігнорував дебати на Суспільному, хоча перед цим саме команда діючого мера наполягла на даті 13-го листопада. В результаті в соцмережах почався справжній хайп з цього приводу. Команда діючого мера, звісно ж,…

Вибори

Порушуючи закон, директор школи №22 відкрито агітує за БЮТ

Директор КУ Сумська ЗОШ 22 СМР Мірошниченко Т.В. відкрито почала політичну агітацію серед батьків: "Шановні батьки. Протягом останніх 5 років наш закладу освіти тісно співпрацює з депутатом Сумської міської ради Липовою Світланою Андріївною. Завдяки їй у школі відремонтовано актову залу,…

Територіальні виборчі комісії Сумщини почали отримувати бюлетені від обласної ТВК

Територіальні виборчі комісії Сумщини почали отримувати виборчі бюлетені від обласної ТВК. Почали видавати бюлетені 18 жовтня. Виборчі бюлетені отримають 51 комісія на 989-ми дільницях.

Лисенко боїться Акпєрова: мер бореться з конкурентами чорним піаром

За даними останніх рейтингів кандидатів на міського голову міста Суми у 2-й тур мерських перегонів виходять представник білосердечних Олександр Лисенко та лідер «ЄС» на Сумщині Вадим Акпєров.

Політика

Вадима Акпєрова обрано головою фракції «ЄС» в Сумській міськраді

У 8 скликанні Сумської міської ради буде працювати команда з 9 депутатів, які вже утворили фракцію і обрали її очільника – Вадима Акпєрова.  Про це Акпєров написав на своїй сторінці в Facebook: "Сьогодні відбулися установчі збори Сумських міських депутатів, обраних…

Акпєров: слідкуватиму за кожним кроком Лисенка

Про це він повідомив у відеозверненні на своїй сторінці Facebook. За його словами, другий тур виборів мера пройшов прозоро та по-європейськи. Він визнав результати та пообіцяв сумчанам бути в опозиції до діючої міської влади і працювати на благо містян.

Новообраний депутат Сумської райради назвав сумчан підар*сами

Чинний міський голова Сум Олександр Лисенко вчора 13 листопада проігнорував дебати на Суспільному, хоча перед цим саме команда діючого мера наполягла на даті 13-го листопада. В результаті в соцмережах почався справжній хайп з цього приводу. Команда діючого мера, звісно ж,…

У Сумах зафіксували агітацію на зупинках

У Сумах спостерігачі ОПОРИ зафіксували матеріали передвиборної агітації у місцях, що використовуються як зупинки громадського транспорту. На окремих екземплярах відсутні вихідні дані.

Вже сьогодні відбудуться дебати між кандидатами на міського голову Сум

На 13 листопада о 19:15 Суспільне Суми запланувало дебати між кандидатами в мери - Олександром Лисенком та Вадимом Акпєровим. Попередньо, команди кандидатів пообіцяли участь обох претендентів на крісло мера.

Став відомий поіменний склад Сумської обласної ради після виборів

Сьогодні, 6 листопада, у Сумах обласна ТВК оприлюднила офіційний протокол із результатами виборів. Згідно із протоколом, в обласній раді засідатимуть депутати від шести політичних сил. Відсоток, набраний кожною із них, відповідну кількість мандатів, а також поіменний список депутатів ми наводимо…

Міська територіально-виборча комісія призначила другий тур виборів мера Сум на 15 листопада

У другому турі візьмуть участь чинний міський голова Сум Олександр Лисенко та кандидат від «Європейської Солідарності» Вадим Акпєров.

Економіка

Монети номіналом 25 копійок та банкноти гривні старих зразків до 2003 року перестають бути засобом платежу з 1 жовтня 2020 року

Національний банк України презентував майбутні зміни у банкнотно-монетному ряді гривні, спрямовані на подальше впорядкування готівкового обігу національної валюти та спрощення розрахунків.

На Сумщині розпочато збирання соняшнику

За інформацією обласного Департаменту агропромислового розвитку, станом на 31 серпня 2020 року в господарстві СТОВ ім. Шевченка Лебединського району розпочато збирання соняшнику із площі 65 га, намолочено 195 тонн за урожайності 30 ц/га.

У Сумах табір, де працювала нардепка, за бюджетні гроші ремонтуватиме фірма її помічника

17 квітня, у системі публічних закупівель ProZorro комунальне підприємство «Шляхрембуд» оприлюднило договір на ремонт свого оздоровчого табору «Зоряний». Нагадаємо, до обрання народним депутатом директоркою цього табору працювала Тетяна Рябуха.

На Сумщині відбирають проекти, що будуть реалізовані коштами ДФРР у 2020 році

Під час засідання регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2020 році, заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ зазначив, що Сумщині…

На Сумщині середня зарплата становить 9701 грн.

Головне управління статистики у Сумській області повідомляє: у грудні 2019р. нарахована заробітна плата одного штатного працівника, в середньому, склала 9701 грн, що на 14,7% більше, ніж у грудні 2018р.; реальна заробітна плата (з урахуванням інфляції та сплачених податків) зросла на…

Соціум

Активист: подумаешь, в Сумах горела маршрутка, никто не сгорел же внутри! Вот, если бы сгорели бы люди тогда, конечно, повозмущались бы пару дней

Сумы – областной центр Сумской области, который долгое время считался городом роз. Это отмечали, как сами сумчане, так и гости города. Сумы просто «тонули» в клумбах этих душистых цветов. Теперь этот город имеет другую визитку – «желтые «Руты» – маршрутки,…

Демографія

Юні плавці дитячої школи "Інваспорт" привезли до Сум 11 золотих медалей

Команда сумських плавців дитячої школи “Інваспорт” повернулася додому зі Слов’янська, Донецької області. Юні спортсмени вибороли 11 золотих нагород, – повідомляє Суспільне.

Важливо на цьому тижні

У Сумах оприлюднили результати голосування за міського голову та дату другого туру виборів

Сумська міська територіальна виборча комісія оприлюднила на Інформаційному порталі Сумської міської ради протокол із результатами голосування за міського голову та дату другого туру виборів.

Оновлене карантинне зонування: до яких зон віднесли міста та райони Сумщини

Суми, Сумський район та Лебедин залишаються в "червоній" карантинній зоні ще на тиждень. До “помаранчевої” віднесли всі інші райони області та п'ять райцентрів. Про це 30 жовтня повідомили у Telegram-каналі міністра КМУ Олега Немчінова.

У Вадима Акпєрова діагностовано коронавірус

Кандидат на посаду сумського міського голови, голова Сумської територіальної організації партії «Європейська Солідарність» Вадим Акпєров сьогодні повідомив на своїй сторінці в Facebook, що у нього позитивний тест на коронавірус, тож найближчі тижні він проведе вдома, лікуючись та перебуваючи на самоізоляції.…

Суми опинилися в "червоній" зоні з 12 жовтня

Оновили поділ регіонів України на карантинні зони 9 жовтня, на засіданні Державної комісії з ТЕБ та НС. Він почне діяти з наступного понеділка, 12 жовтня. Про це повідомив міністр Кабміну Олег Немчінов. У "червоній" зоні - місто Суми, пише Суспільне.

Cумщина попрощалася з юним льотчиком

Жителі області в жалобі за військовиками та курсантами Харківського національного університету Повітряних Сил імені І.Кожедуба, які загинули під час катастрофи літака АН-26Ш біля Чугуєва. Сотны жителыв областы взяли участь у прощальних заходах з загиблим курсантом, жителем Шосткинського району Олександром Бойком.

Акпєров ініціює дебати між кандидатами на посаду сумського міського голови

Кандидат на сумського міського голову, лідер Сумської територіальної організації партії «ЄС» Вадим Акпєров першим закликав інших претендентів на мерський пост публічно подискутувати, довівши сумчанам, що саме вони варті зайняти найвищий пост в місті, очоливши Суми.

Бездіяльність міської влади призвела до різкого підвищення рівня захворюваності короновірусом в місті Суми

Недотримання протиепідемічних вимог суб’єктами господарської діяльності та населенням не може не впливати на стан захворюваності. В її структурі протягом останнього тижня до 80% складають випадки захворювань у місті Суми. При цьому показники захворюваності на 100 тис. населення у Сумах порівняно…

Сільський голова-"БЮТівець" провів незаконну оборутку з нерухомістю на понад 1 мільйон гривень

Голова Новосуханівської сільської ради, обраний від ВО "Батьківщина", Петро Нікітенко та фізична особа відповідатимуть у суді за незаконну оборудку з об’єктами нерухомості вартістю понад 1 млн грн.