Середа, 20 квітня 2016

Про Конституцію, іноземні трансплантанти та український менталітет

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

Чи можливі радикальні реформи без нового суспільного договору, кодіфікованого у нову конституцію?

Та навряд чи.

Чому?

Тому, що чинний Основний закон проголошує Україну соціальною державою з усіма похідними від цієї декларації економічними правами та гарантіями [безоплатне житло [ст. 47], достатній життєвий рівень [ст. 48], безоплатну медичну допомогу [ст. 49], безоплатну освіту [ст. 53], контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт [ст. 42] тощо], які держава з найменшим ВВП на душу населення в Європі і одним з найбільших перерозподілів ВВП через бюджет просто не може собі дозволити економічно.

Це як успадкувати старий Bentley при реальних доходах в кількасот доларів: наче апарат модний і "нафарширований" чим тільки можна, але обслуговувати та заправляти виходить хіба що в борг. Навіть якщо підробляти в Еліт-таксі.

Тож постає просте і водночас складне запитання: “Як повернути українцям довіру до влади?”

На це та інші запитання я спробув отримати відповіді в черговій програмі “Реальна політика/Realpolitik” від Юлії Кириченко, головного конституційного експерта Центру політико-правових реформ [м. Київ], експерта групи з конституційної реформи Реанімаційного пакету реформ, яка вийшла в ефір ТРК “Відікон” у п’ятницю, 22 квітня 2016 року.

Ми маємо з одного боку, розірвати порочне коло недовіри між суспільством та політичними проводом країни. Президент намагається підлатати чинний Основний закон, внісши до парламенту конституційні зміни щодо місцевого самоврядування та правосуддя, зміни до розділу “Права людини і громадянина” ще опрацьовує створена главою держави Конституційна комісія. 

Сьогодні абсолютно зрозуміло, що черговими позачерговими виборами, а тим паче простою зміною уряду цю проблему не розв’язати, бо хвороба набула хронічного характеру: суспільство відчуває критичний брак довіри не тільки [і не стільки] до окремих політиків, а до владних інституцій та політичного класу як таких. 

Образно кажучи, аби розв’язати цю системну проблему, слід міняти автівку, а не водіїв.До речі, порівняння основного закону з автівкою вельми доречне. Конституція не вказує, куди країні їхати та хто конкретно має бути за кермом – вона лише має забезпечити швидку, безпечну та економну конструкцію держави. Водія, як і напрям руху, ми обираємо на виборах. 

Отже, для подолання критичного браку довіри між суспільством та політичним класом як першопричини української кризи, нам варто спробувати змінити не водія нашого старенького “Запорожця”, а спробувати сконструювати новітню українську “Теслу”

Ключове питання - кому довірити як конструкторські роботи, так і прийомку нового концепт-кара у експлуатацію? 

Чергові позачергові вибори також нічого не вирішать, бо проблеми української влади носять системний, а не персональний характер.

На конституційному рівні є три засадничі проблеми. 

Перша - популістично-соціалістичний характер Основного закону. Жодна держава з річним ВВП $3 тис. на людину не може дозволити собі безкоштовну медицину, безоплатну вищу освіту, доступне житло і інші речі, які характерні для європейських держав з річним ВВП більше $30 тис. на душу населення. Від цього потрібно відмовитись, залишити “соціалку” хіба що для калік та знедолених, яких 5-10%, і віддати долі решти людей у їх власні руки. Держава мусить створювати умови для самореалізації вільних громадян, але не підживлювати різноманітними субсидіями та дотаціями величезний прошарок патерналістів.

По-друге, систему управління державою потрібно спростити, щоб дати виборцям просту і однозначну відповідь: хто несе відповідальність за те, що коїться в країні. Кого винагородити переобранням або покарати не переобранням. У сьогоднішньому складному трикутнику влади є президент, який пропонує двох міністрів і призначає цілу армію голів місцевих держадміністрацій, а також більшість силовиків; є парламент, який формує уряд, але не весь і доволі сильно залежить від президента; є уряд, який шантажує і парламент, і президента, а, втративши підтримку парламенту, того ж дня отримує піврічну індульгенцію від звільнення. Коли прості люди приходять на вибори, вони плутаються, хто ж насправді винуватий у тому, що “країна йде не туди”, як наразі вважають 80% українців.

По-третє, Основний закон, що формалізує і закріплює суспільний договір, не повинен бути суто декларативним. Реальне життя і Конституція зараз існують в паралельних світах, які дуже рідко перетинаються. Тому потрібно створити у громадян відчуття співпричетності до творення нового суспільного договору і нового Основного закону. Бо будь-який закон в державі виконується, якщо 70-80% з тих, кого він стосується, вірять, що цей закон правильний, і вважають, що його варто виконувати. Для цього вони мають якимсь чином бути залучені до його розробки, обговорення та ухвалення.

Поки ми не виправимо ці системні дисбаланси в конструкції автомобіля під назвою “Україна”, від того, хто засідатиме у Верховній Раді – молоді англомовні єврооптимісти, що приїжджають на роботу на метро, чи досвідчені “міцні господарники”, які не тільки англійською – українською не говорять, хоча мають власні літаки, ситуація принципово не зміниться.

Чи повинен суспільний договір стати плодом діяльності усіх соціальних груп українського суспільства?

Якщо віддати розробку нової конституції парламенту, ми отримаємо “ті ж яйця, але в профіль”, бо змінити систему може лише той, хто не є її частиною. Ми також бачили проект конституційних змін, розроблений на Банковій: багато шуму, кров і людські жертви, але жодного позитивного ефекту.

У звичайних людей є довіра до громадянського суспільства і немає довіри до владних інституцій, тому це дасть шанс подивитись свіжим оком на старі концепти, подолати синдром непричетності пересічних людей до творення Основного закону, уникнути спокуси створювати правила гри під себе.

Воднораз суспільний договір має бути плодом діяльності усіх основних соціальних груп українського суспільства, а не лише громадських активістів. Тому мають бути враховані [а не домінувати!] інтереси як політичних гравців, так і великого капіталу. Аби ідея нового суспільного договору заволоділа масами, потрібний доступ до телевізору, потрібні фінансові та організаційні ресурси.

Програма "Реальна політика/Realpolitik"  на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком.

Випуск № 39

[22/04/2016]

Це програма про реформи і необхідність змін в цій країні. В дискусіях ми створюємо проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Ведучий направляє і веде своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.

Актуальні матеріали

Через оборудки сумського партофісу НАЗК залишило "Батьківщину" без державного фінансування

Нацагентство із запобігання корупції у четвертому кварталі 2020 року зупинило державне фінансування "Батьківщини" через виявленні у фінансовому звіті партії порушення.

В декабре у сумчан будет дополнительный выходной и укороченные рабочие дни

В декабре 2020 года будет 9 выходных дней, включая один праздник. Отдыхать будем 5 и 6, 12 и 13, 19 и 20, 25, 26 и 27 декабря. Пятница 25 декабря будет выходным, поскольку в этот день празднуется католическое Рождество. 24…

Политолог: Сумскую область продали харьковчанам

Политолог и блогер Виктор Бобыренко пишет на своей странице в Facebook, пошли слухи о том, что коррупцию на самом верху покрывает лично Зеленский. Эти «нехорошие люди» утверждают, что одной из основных коррупционных схем для Офиса президента – является продажа должностей.…

Сумские дорожники рассказали, какими маршрутами обрабатывают дороги противогололедной смесью

КП «Дорремстрой» обращает внимание сумчан на то, что при образовании гололеда на дорогах города посыпка противогололедной смесью осуществляется по определенным маршрутам и утвержденным графикам, и не может проводиться на всех улицах одновременно.

Вадима Акпєрова обрано головою фракції «ЄС» в Сумській міськраді

У 8 скликанні Сумської міської ради буде працювати команда з 9 депутатів, які вже утворили фракцію і обрали її очільника – Вадима Акпєрова.  Про це Акпєров написав на своїй сторінці в Facebook: "Сьогодні відбулися установчі збори Сумських міських депутатів, обраних…

Вибори

Через оборудки сумського партофісу НАЗК залишило "Батьківщину" без державного фінансування

Нацагентство із запобігання корупції у четвертому кварталі 2020 року зупинило державне фінансування "Батьківщини" через виявленні у фінансовому звіті партії порушення.

Порушуючи закон, директор школи №22 відкрито агітує за БЮТ

Директор КУ Сумська ЗОШ 22 СМР Мірошниченко Т.В. відкрито почала політичну агітацію серед батьків: "Шановні батьки. Протягом останніх 5 років наш закладу освіти тісно співпрацює з депутатом Сумської міської ради Липовою Світланою Андріївною. Завдяки їй у школі відремонтовано актову залу,…

Територіальні виборчі комісії Сумщини почали отримувати бюлетені від обласної ТВК

Територіальні виборчі комісії Сумщини почали отримувати виборчі бюлетені від обласної ТВК. Почали видавати бюлетені 18 жовтня. Виборчі бюлетені отримають 51 комісія на 989-ми дільницях.

Політика

Политолог: Сумскую область продали харьковчанам

Политолог и блогер Виктор Бобыренко пишет на своей странице в Facebook, пошли слухи о том, что коррупцию на самом верху покрывает лично Зеленский. Эти «нехорошие люди» утверждают, что одной из основных коррупционных схем для Офиса президента – является продажа должностей.…

Вадима Акпєрова обрано головою фракції «ЄС» в Сумській міськраді

У 8 скликанні Сумської міської ради буде працювати команда з 9 депутатів, які вже утворили фракцію і обрали її очільника – Вадима Акпєрова.  Про це Акпєров написав на своїй сторінці в Facebook: "Сьогодні відбулися установчі збори Сумських міських депутатів, обраних…

Акпєров: слідкуватиму за кожним кроком Лисенка

Про це він повідомив у відеозверненні на своїй сторінці Facebook. За його словами, другий тур виборів мера пройшов прозоро та по-європейськи. Він визнав результати та пообіцяв сумчанам бути в опозиції до діючої міської влади і працювати на благо містян.

Новообраний депутат Сумської райради назвав сумчан підар*сами

Чинний міський голова Сум Олександр Лисенко вчора 13 листопада проігнорував дебати на Суспільному, хоча перед цим саме команда діючого мера наполягла на даті 13-го листопада. В результаті в соцмережах почався справжній хайп з цього приводу. Команда діючого мера, звісно ж,…

У Сумах зафіксували агітацію на зупинках

У Сумах спостерігачі ОПОРИ зафіксували матеріали передвиборної агітації у місцях, що використовуються як зупинки громадського транспорту. На окремих екземплярах відсутні вихідні дані.

Вже сьогодні відбудуться дебати між кандидатами на міського голову Сум

На 13 листопада о 19:15 Суспільне Суми запланувало дебати між кандидатами в мери - Олександром Лисенком та Вадимом Акпєровим. Попередньо, команди кандидатів пообіцяли участь обох претендентів на крісло мера.

Став відомий поіменний склад Сумської обласної ради після виборів

Сьогодні, 6 листопада, у Сумах обласна ТВК оприлюднила офіційний протокол із результатами виборів. Згідно із протоколом, в обласній раді засідатимуть депутати від шести політичних сил. Відсоток, набраний кожною із них, відповідну кількість мандатів, а також поіменний список депутатів ми наводимо…

Економіка

Монети номіналом 25 копійок та банкноти гривні старих зразків до 2003 року перестають бути засобом платежу з 1 жовтня 2020 року

Національний банк України презентував майбутні зміни у банкнотно-монетному ряді гривні, спрямовані на подальше впорядкування готівкового обігу національної валюти та спрощення розрахунків.

На Сумщині розпочато збирання соняшнику

За інформацією обласного Департаменту агропромислового розвитку, станом на 31 серпня 2020 року в господарстві СТОВ ім. Шевченка Лебединського району розпочато збирання соняшнику із площі 65 га, намолочено 195 тонн за урожайності 30 ц/га.

У Сумах табір, де працювала нардепка, за бюджетні гроші ремонтуватиме фірма її помічника

17 квітня, у системі публічних закупівель ProZorro комунальне підприємство «Шляхрембуд» оприлюднило договір на ремонт свого оздоровчого табору «Зоряний». Нагадаємо, до обрання народним депутатом директоркою цього табору працювала Тетяна Рябуха.

На Сумщині відбирають проекти, що будуть реалізовані коштами ДФРР у 2020 році

Під час засідання регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку у 2020 році, заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ зазначив, що Сумщині…

На Сумщині середня зарплата становить 9701 грн.

Головне управління статистики у Сумській області повідомляє: у грудні 2019р. нарахована заробітна плата одного штатного працівника, в середньому, склала 9701 грн, що на 14,7% більше, ніж у грудні 2018р.; реальна заробітна плата (з урахуванням інфляції та сплачених податків) зросла на…

Соціум

В декабре у сумчан будет дополнительный выходной и укороченные рабочие дни

В декабре 2020 года будет 9 выходных дней, включая один праздник. Отдыхать будем 5 и 6, 12 и 13, 19 и 20, 25, 26 и 27 декабря. Пятница 25 декабря будет выходным, поскольку в этот день празднуется католическое Рождество. 24…

Сумские дорожники рассказали, какими маршрутами обрабатывают дороги противогололедной смесью

КП «Дорремстрой» обращает внимание сумчан на то, что при образовании гололеда на дорогах города посыпка противогололедной смесью осуществляется по определенным маршрутам и утвержденным графикам, и не может проводиться на всех улицах одновременно.

Активист: подумаешь, в Сумах горела маршрутка, никто не сгорел же внутри! Вот, если бы сгорели бы люди тогда, конечно, повозмущались бы пару дней

Сумы – областной центр Сумской области, который долгое время считался городом роз. Это отмечали, как сами сумчане, так и гости города. Сумы просто «тонули» в клумбах этих душистых цветов. Теперь этот город имеет другую визитку – «желтые «Руты» – маршрутки,…

Демографія

Юні плавці дитячої школи "Інваспорт" привезли до Сум 11 золотих медалей

Команда сумських плавців дитячої школи “Інваспорт” повернулася додому зі Слов’янська, Донецької області. Юні спортсмени вибороли 11 золотих нагород, – повідомляє Суспільне.

Важливо на цьому тижні

У Сумах оприлюднили результати голосування за міського голову та дату другого туру виборів

Сумська міська територіальна виборча комісія оприлюднила на Інформаційному порталі Сумської міської ради протокол із результатами голосування за міського голову та дату другого туру виборів.

Оновлене карантинне зонування: до яких зон віднесли міста та райони Сумщини

Суми, Сумський район та Лебедин залишаються в "червоній" карантинній зоні ще на тиждень. До “помаранчевої” віднесли всі інші райони області та п'ять райцентрів. Про це 30 жовтня повідомили у Telegram-каналі міністра КМУ Олега Немчінова.

У Вадима Акпєрова діагностовано коронавірус

Кандидат на посаду сумського міського голови, голова Сумської територіальної організації партії «Європейська Солідарність» Вадим Акпєров сьогодні повідомив на своїй сторінці в Facebook, що у нього позитивний тест на коронавірус, тож найближчі тижні він проведе вдома, лікуючись та перебуваючи на самоізоляції.…

Суми опинилися в "червоній" зоні з 12 жовтня

Оновили поділ регіонів України на карантинні зони 9 жовтня, на засіданні Державної комісії з ТЕБ та НС. Він почне діяти з наступного понеділка, 12 жовтня. Про це повідомив міністр Кабміну Олег Немчінов. У "червоній" зоні - місто Суми, пише Суспільне.

Cумщина попрощалася з юним льотчиком

Жителі області в жалобі за військовиками та курсантами Харківського національного університету Повітряних Сил імені І.Кожедуба, які загинули під час катастрофи літака АН-26Ш біля Чугуєва. Сотны жителыв областы взяли участь у прощальних заходах з загиблим курсантом, жителем Шосткинського району Олександром Бойком.

Акпєров ініціює дебати між кандидатами на посаду сумського міського голови

Кандидат на сумського міського голову, лідер Сумської територіальної організації партії «ЄС» Вадим Акпєров першим закликав інших претендентів на мерський пост публічно подискутувати, довівши сумчанам, що саме вони варті зайняти найвищий пост в місті, очоливши Суми.

Бездіяльність міської влади призвела до різкого підвищення рівня захворюваності короновірусом в місті Суми

Недотримання протиепідемічних вимог суб’єктами господарської діяльності та населенням не може не впливати на стан захворюваності. В її структурі протягом останнього тижня до 80% складають випадки захворювань у місті Суми. При цьому показники захворюваності на 100 тис. населення у Сумах порівняно…