Четвер, 09 квітня 2015

Рік війни. Країна виглядає втомлено... Проте не здається

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

У п'ятницю, 17 квітня 2015 року на телеканалі "Відікон" вийшов в ефір черговий випуск аналітичної програми "Реальна політика/Realpolitik", гостем якої став Сергій Жадан, письменник [м.Харків], станом на сьогодні – один з найбільш читабельних письменників сучасної української літератури. Не останню роль в його популярності зіграв вибір тем, простих за формою, складних за змістом.

Йдеться, насамперед, про художнє висвітлення соціальної проблематики Східної України.

В цьому відношенні Жадан практично позбавлений творчої конкуренції. Мало хто з вітчизняних прозаїків береться за незручні і непопулярні теми. Ще менше серед них яскравих і самобутніх: Жадан  на північному – (Харків) і Вольвач – південному (Запоріжжя) сході країни.

У доробку одного з найактуальніших українських письменників Сергія Жадана –романи "Депеш Мод", "Месопотамія", десятки збірок віршів, переклади Пауля Целана і Чарлза Буковскі, кінозйомки в "Поводирі" Олеся Саніна [епізодична роль поета-футуриста Михайля Семенка] та спільні проекти з провідними українськими митцями.

Питання до обговорення:

  • Рік тому в інтерв’ю виданню Liga.net ти сказав дослівно: “Країну потрібно перезавантажити, вона не працює”. Які старі смисли і практики померли в країні за останній рік, а які народилися?
  • Ти як творча людина, як би міг охарактеризувати сьогоднішній час, в чому ми живемо? [навіть якщо трохи абстрагуватися від політики:-))]
  • Важко говорити про Суми, але Харків точно є у Путіна частиною проекту “Новоросія”… Що його спонукає вести себе в такий брутальний спосіб? Це таке бажання помсти? 
  • Як ситуація буде розвиватися далі на Сході? Очевидно, що Путіну не потрібен Донбас, йому потрібна зміна влади в Києві, вони у своїй інформаційній війні постійно наголошують на цьому, тут немає секретів. Який сценарій розвитку подальших подій найбільш ймовірний: прихід до влади радикалів, поділ країни за федеративним устроєм чи успіх в реформах і швидка модернізація?  
  • До чого ти сам себе готуєш? До яких сценаріїв ти більше тяжієш? Людям потрібно в цьому році кардинально змінитися, треба ставати добрішими/злішими? Можливо мобільнішим? Чому потрібно навчатися?

Сергій Жадан [цитати]:

- Книга називається "Життя Марії". Вона складається з двох частин. Перша – це шістдесят моїх віршів, написаних протягом останнього року. Друга частина – це 20 перекладів Чеслава Мілоша, польського поета, лауреата Нобелівської премії з літератури. Книжка є таким певним ліричним щоденником, там багато речей, присвячених подіям на сході, і багато дуже приватних, дуже особистих речей.

- Війна вплинула на моє життя, як і на життя мільйонів українців, тому що не реагувати на неї неможливо, оскільки вона стосується сьогодні кожного. В Україні гинуть люди, гине мирне населення, гинуть військові.

- Як на мене, зміни [за останній рік - авт.] не надто кардинальні. І не такі потужні, як того хотілося б. Важко мінятися, якщо тебе з ранку до ночі маринують пропагандою, накачують інформацією відверто неправдивою, відверто маніпуляційною. Плюс важко змінювати ставлення до країни, яка сама себе часто дискредитує.

- Ми всі чекали від нового уряду, від нової влади якихось швидких, ефективних заяв і дій, і дуже часто таких заяв і дій ми не бачимо. Так, у людей виникає недовіра, скепсис, і люди залишаються при своїх старих поглядах. Проте це не означає, що треба зупинятися, що треба розчаровуватися. У такій ситуації важливо далі працювати, допомагати тим, хто цього потребує, і не відмовлятися від того, що тобі важливо.

Програма "Реальна політика/Realpolitik" на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком.

Випуск №8

[17/04/2015]

Це програма про реформи і необхідність змін в цій країні. В дискусіях ми створюємо проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Ведучий направляє і веде своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.

 

сьогодні у Сумах був Жадан. виглядав змореним, півгодини читав вірші, потім похапцем відповів на питання, підписав книги...

Posted by Івченко Владислав on 9 квітня 2015 р.

 

Дороги

Країна виглядає втомлено, вона мусить щодня займатися не надто веселими справами. Проте не здається. В місті цього не побачиш, місто – хижак, який зреагує й прокинеться лише тоді, коли небезпека буде загрожувати йому безпосередньо.

До того воно живе своїм життям – весняні колекції, рекламні кампанії, радісне очікування тепла чи навпаки – піст і стриманість, але все одно з рекламними банерами під церквами.

А ось дорога все змінює, дорога позбавляє цієї оманливої безтурботності, в дорозі бачиш країну такою, якою вона є. Оскільки країна це те, що починається за окружною твого міста. Там увесь чорнозем, там усі сподівання, вся радість і втома. На трасі загалом багато чого кидається в очі.

Скажімо, ціни на пальне. Чи засохлий бруд на кабінах військових вантажівок. Чи тривога в очах військових, що зупиняються на заправках, п'ють каву, не поспішають, намагаючись зачепитись бодай ще на півгодини за мирне життя з його кавою, теплом і шоколадом. Вони й поводяться по-різному – далі від фронту більш скуто, тихо, приміряючи на себе мирні обставини, ближче до передової – впевнено й природньо, приймаючи все як є, добре орієнтуючись у стиснутому просторі війни.

Знову ж таки – в містах на них уже давно ніхто не звертає уваги: військових багато, військові різні, годі розібратися в шевронах і мундирах, камуфляж носять усі – і добровольці, і охоронці, і рибалки на приміських вокзалах. А ось на заправках чи зупинках, чи просто посеред поля, курячи коло автобуса, вони завжди вирізняються своєю окремішністю, відстороненістю, дотичністю до тієї території, де смерть почувається як удома. В дорозі через кожну вибоїну, через кожну яму відчуваєш реальний стан справ у країні – так-сяк підлатаний асфальт, де-не-де бригади ремонтників, які намагаються надто не віддалятись від міста, автобусні зупинки без розпізнавальних знаків, населені пункти, що пролітають за вікном, навіть не закарбовуючись у пам'яті.

Сільські церкви, адміністративні будівлі, розбиті ферми, доглянуті цвинтарі – із зими країна виходить беззахисно, безборонно, ніби людина, що виходить із води й шукає на березі власний одяг. Сходить сніг, оголюючи землю, на тлі чорноземів дерева чорніють гостро й незахищено, довкола багато сірого, кольори реклами натомість надто строкаті, вони дратують і відволікають. Читайте також: Сартана Всі чекають на весну.

Хочеться справжнього сонця, хочеться нормальної зелені, хочеться спокою й упевненості. Хоча зрозуміло ж, що ця весна ні спокою, ні тим більше впевненості не принесе. Але є ілюзії, є звички, за них теж можна триматися.

Ось усі й тримаються. Будують плани, роблять розрахунки, сподіваються на краще. Яким буде це краще? Без поганих звісток із фронту, без несподіваних новин від Національного банку, загалом – без потрясінь, без перепадів, без шокової терапії. Країна виглядає втомлено, вона мусить щодня займатися не надто веселими справами, проте не здається, пробує виборсатись, намагається прорватись.

Життя триває, земля прогрівається, діти біжать до школи, трасами котяться фури, перевозячи якісь надзвичайно важливі речі, громадяни долають кілометри, транспортні потоки забезпечують життєдіяльність країни, її організму, траси тягнуться від міста до міста, і рухаючись ними, бачиш сотні облич, за кожним із яких окрема історія, окрема біографія, свої біди, своя утіха.

Головне – доїхати до пункту призначення, головне – вирватися з зимового повітря, дочекатися весни, жити, не зупинятись, не втомлюючись, не боячись. Безіменне село десь між Запоріжжям та Кривим Рогом.

Порожня вулиця, тиша, сонце і вітер. Віддалік стоїть пам'ятник солдату, поруч на паркані – мальований фарбою тризуб. З холодного магазину на сонце виходить продавчиня, в спортивному костюмі й хатніх капцях. Присідає коло залізних дверей, дістає сигарети, закурює, дивиться в нікуди.

Спокійна й нерухома. Як земля в неї під ногами. Як небо в неї над головою.

via

 

Дорогі брати і сестри. Перші десять міст позаду. Дякуємо всім, хто нас запрошував, хто нами опікувався, хто зустрічав, х...

Posted by Сергій Жадан [офіційна сторінка] on 12 квітня 2015 р.

Актуальні матеріали

Полковника Ісмаілова, який очолив список «Європейської Солідарності» до Сумської облради, намагаються звільнити з посади

Легендарного полковника, колишнього командира 27-го реактивного артилерійського полку Збройних Сил України, а з минулого року - військового комісара області Валерія Ісмаілова, який йде першим номером за списком партії «Європейська Солідарність» до Сумської обласної ради, намагаються звільнити з посади. Про це…

Маємо не допустити у місцеві органи влади агентів Кремля і бездарних «слуг» - Порошенко у Сумах представив команду «Європейської Солідарності»

Місцеві вибори 25 жовтня мають стати запобіжником від некомпетентної дилетантської влади та від реваншу відвертих агентів Кремля. Про це на Сумщині заявив п’ятий Президент, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко. Він представив кандидатів від партії, серед них - громадські діячі,…

В Сумах КП «Горсвет» ответит за «Котельную Северного промузла»

На очередной сессии Сумского горсовета депутаты поддержали решение об определении гаранта выплаты долгов за энергоносители дирекции КСПУ перед ООО «Сумытеплоэнерго», что позволит возобновить горячее водоснабжение потребителям котельной.

У Сумах невідомі посадили в автівку командира ЗСУ і зникли - поліція

У Сумах невідомі на авто відвезли в невідомому напрямку одного з командирів Збройних сил України. Сталося це близько 2.00 24 вересня. Про це повідомив Суспільному речник Нацполіції Сумщини Володимир Крупецьких.

"Європейська Солідарність" оприлюднила список до Сумської міської ради

На партійній Конференції 20 вересня відбулося висунення кандидатів до місцевих органів влади. «Європейська Солідарність» оприлюднює повний список своєї команди із 42 кандидатів у депутати Сумської міської ради. Про це повідомляється на пайті сумського осередку "Європейської Солідарності".

Сумчанка передала Прем'єр-міністру ймовірні факти корупції Лисенка

У вівторок, 22 вересня, під час візиту Прем'єр-міністра україни Дениса Шмигаля сумчанка передала звернення щодо незаконності проведення будівельних робіт в історичному ареалі міста Суми (територія біля МЦ "Романтика" та Театральна площа).

Інтерв'ю

Треба рятувати не шкільні стіни, а дітей, які залишаються без майбутнього

Відомий сумський громадський діяч, медіа експерт, колишній депутат Сумської міськради Олександр Хоруженко тепер займається просуванням адміністративно-територіальної реформи на Сумщині. Про те, як створюються нові об’єднані громади, про перешкоди на цьому шляху і про те, як все буде далі, він розповів…

Нова антикорупційна система

Депутати довго не хотіли приймати електронне декларування доходів чиновників і кримінальну відповідальність за недостовірні дані. Але сьогодні прийняли. Електронні декларації в новому форматі держслужбовці подаватимуть вже цього року. Мають на це два місяці. А цього тижня запрацює Національне агентство із…

Почему в Украине смотрящий влиятельнее министра

Mikhail Minakov: В украинской власти расслаиваются формальные институты и реальные полномочия. И люди с реальными полномочиями, как правило, непубличны. В Италии конгломерат таких непубличных, но влиятельных персон называют мафией. Эти люди подбираются по принципу личной преданности первому лицу. В государстве…

Українець з IBM про те, як вчитись та працювати за океаном

У рамках серії зустрічей з українцями, які працюють за кордоном у відомих корпораціях, у «Часописі» відбувся виступ Олександра Романка. Він родом із Сум, до Канади виїхав навчатись 12 років тому, з яких останні чотири працює старшим науковим співробітником канадського представництва…

Лекції

Віталій Капранов презентував у Сумах книги розвідника Віктора Суворова

25 червня 2015 року Віталій Капранов презентував в м. Суми книги письменника, дослідника, історика, совєцького розвідника-утікача Віктора Суворова [він же - Володимир Різун]. Видавництво братів Капранових "Зелений пес" із 2000 року друкує винятково україномовні твори, де вже кілька років поспіль…

Гюнель Бабакішієва: "Плай дій по проведенню адвокаційних кампаній"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Ольга Будник: "Як налагодити діалог бізнесу з владою"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Сергій Жадан розмовляє - про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста

9 квітня 2015 р. в актовій залі Української академії банківської справи [м. Суми] Сергій Жадан читав свої вірші сумчанам, в тому числі з нової книги "Життя Марії". Вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава…

Владислав Івченко презентував "Найкращого сищика" у Сумах

3 квітня 2015 року, у Сумах в "Галереї XXI" презентував свої книги Владислав Івченко. Книголюбам запропонували пригодницькі детективи "Найкращий сищик імперії на Великій війні" та "Найкращий сищик і падіння імперії" - третій і четвертий томи історії пригод героя з народу…

Програма "10 запитань"

10 запитань з Артемом Антонюком

"Суми - це столиця моєї країни, а місто Суми ненавиджу за його жлобство" - так вважає сумський поет Артем Антонюк. Запис інтерв'ю для медіа-платформи SumyNews від 8 квітня 2014 року.

10 запитань з Аллою Яровою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Олександром Лисенко

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Сергієм Малюком

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Тетяною Журбою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Володимиром Биковим

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю за спеціально розробленим опитувальником з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Віктором Бобиренко

Інтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Андрієм Антоненко

нтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

Політичний профайл

Володимир Єщенко: "Опозиційний блок" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews керівник публічної кампанії Сумського обласного виборчого штабу політичної партії "Опозиційний блок" Володимир Єщенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 26 жовтня 2014 року.

Володимир Луговий: ВО "Свобода" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews начальник виборчого штабу Всеукраїнського політичного об'єднання "Свобода" Володимир Луговий дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 24 жовтня 2014 року.

Олександр Ревенко: "Радикальна партія" Олега Ляшка на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №158 з центром у м. Білопілля від політичної партії "Радикальна партія" Олега Ляшка Олександр Ревенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис…

Сергій Науменко: "Сильна Україна" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №157 з центром у м. Суми від політичної партії "Сильна Україна" Сергій Науменко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22…

Юрій Бова: "Сила людей" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по багатомандатному виборчому округу в списках політичної партії "Сила людей" Юрій Бова дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22 жовтня 2014 року.

Важливо на цьому тижні

Громадський активіст: лікар Охтирської психлікарні продовжує розігрувати на психічно хворих політичну гру

В Сумах конфлікт навколо ситуації з Охтирською психічною лікарнею набуває обертів. Складається враження, що головний лікар Лілія Неофітна, яка є головою Охтирської міської партійної організації «ВО «Батьківщина», вирішила на психічно хворих людях розіграти нову політичну гру, звинувативши обласну владу у…

Охтирська психіатрична лікаря: хто нагрівається на психічнохворих?

Нещодавно Сумщину сколихнув скандал: в Охтирській обласній спеціалізованій психіатричній лікарні зазнала аварії система опалення. Керівництво області прийняло рішення про евакуацію хворих, однак працівники закладу забарикадувалися, щоб не допустити цього. Навіть після ліквідації аварії температурний режим в палатах залишається незадовільним.

Двічі в одну річку: представник президентської партії став головою Сумської облради

«В одну річку не можна ввійти двічі», - стверджує прислів’я. Однак цей відомий вислів Геракліта днями на Сумщині успішно спростував 60-річний Володимир Токар, який 2 грудня під час чергового засідання сесії обласної ради більшістю голосів вдруге був обраний керівником представницького…

Українці постійно зриваються в зневіру та надію на “сильну руку”

Громадяни пострадянських республік не мають запиту на виборчі права та свободи і сповнені напівзневірою-напівнадією на "доброго батька". Як змінити ситуацію, розповідає Михайло Мінаков, професор Києво-Могилянської академії. Україна вже зіткнулася з ситуацією, коли її мешканці мають різні права. Тобто є громадяни,…

Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи"

Про "квантовий стрибок" Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи. Потім центр подій переміститься у Росію" Чи всі зафіксували це для себе, але Суми — один із найпівнічніших обласних центрів — перше місто в Україні, яке…

Бачення України в глобальному світі

Пришло время подвергнуть проблематизации сами постановки вопросов о будущем. Куда движется мир? Когда мы говорим о том, что мир куда-то движется, мы делаем несколько изначальных допущений: что предельным обобщением бытийности является сущий мир [есть лишь мир, обо всем остальном мы…

Територія рівних можливостей

Володимир Ладика, 52 роки, ректор Сумського національного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук, академік національно академії наук України, голова обласної організації Аграрної партії України, депутат Сумської обласної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу та соціального розвитку села. Сьогодні в…

Дві невідомі компанії хочуть отримати без конкурсу весь Чорноморський шельф

В інтерв'ю медіа-платформі SumyNews від 14 липня 2015 року радник екс-міністра екології Ігоря Шевченка [2015 р.] та один із засновників політичної партії "Сила людей" Олексій Гончарук зробив заяву щодо спроби двох невідомих компаній, зареєстрованих офшорками з Кіпру, отримати в розробку…

Влада імітує оргазм

Сергій Холодов, 37 років, освіта вища юридична [Харківський інститут внутрішніх справ], у мирні часи – адвокат, у недалекому минулому – Президент федерації лучників Сумщини. На теперішній час – молодший сержант 25-ї особливої дніпропетровської аеромобільної бригади, мобілізований під час третьої хвилі…

Сумська артилерійська бригада - найкраща в Україні

Сергій Панченко, 50 років, заступник міського голови міста Суми з гуманітарних питань у період 2008-20014 років, освіта вища, за фахом психолог, закінчив Київський державний педагогічний інститут. Україна живе духом, а Суми – сумом… Найбільш патріотичній фестиваль країни – фестиваль військових…

Програма "Євродвір" - справедливість по-сумські?

Вадим Ващенко, 37 років, колишній начальник Зарічної в місті Суми адміністрації, має три вищі освіти: радіоінженер [Харківський військовий університет], спеціаліст з обліку та аудити [УАБС НБУ], державне управління [Харківська академія державного управління], сьогодні займається приватним бізнесом. Ми говорили про справедливість,…

Декомунізація та історична справедливість

Олег Корнієнко, 46 років, голова Сумського обласного осередку Національної спілки краєзнавців України. В Україні стартувала адміністративно-територіальна реформа, Президентом нарешті підписані так звані "Закони Чистого четверга", серед яких Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного [нацистського] тоталітарних режимів в Україні та заборону…