Вівторок, 15 квітня 2014

Сергій Жадан: "Ми повинні впливати на місцеву владу"

Сказати про Сергія Жадана щось нове доволі складно. Він – письменник-революціонер. У всіх розуміннях цього слова. Взявшись за перо двадцять років тому, він вніс у сучасну українську літературу щось абсолютне нове, виборовши собі почесне місце серед навіть набагато старших колег.

Вийшовши на Майдан у Харкові, він був одним із тих, хто виборов сьогоднішні зміни в країні. Хоча й отримав за це по голові.

У вівторок під час відкриття "Книжкового Арсеналу" Сергій Жадан поговорив з Юрієм Макаровим про українську революцію, про особливість Харкова, про ставлення до власної старої поезії та політики. INSIDER пропонує конспект розмови.

1 березня ти отримав під час бійки з антимайданівцями зі спини битою, після чого довелося "лагодити" голову. Як зараз здоров’ячко?

- Здоров’я добре. Все гаразд.

Ті люди, які тоді стояли на Антимайдані, чи є вони персонажами твоїх творів?

- Все-таки персонажі моїх творів стояли на Євромайдані, але серед тих, хто був на Антимайдані, були і мої знайомі. Частина тих людей була з Росії. Було щонайменше 20 автобусів. Хоча більшість там усе ж була харків’ян.

У тебе були спроби зрозуміти, якого дідька вони там роблять?

- Так, у нас була дуже душевна розмова… вона тривала секунд п'ятнадцять(сміється).

Я переконаний, що це був певний виплеск ненависті, певна її кульмінація. Після того більшість із них на мітинги в принципі не приходили.

Йдучи на штурм ОДА, ці люди були впевнені, що вони йдуть вибивати "західняків", озброєних до зубів, із приміщення Харківської обладміністрації. Але там вони побачили харківських студентів, журналістів, представників прес-центру, які були зовсім без зброї.

Ці події, що відбуваються останні декілька днів, ти бачив на власні очі? Вони чимось відрізняються від подій кількамісячної давності?

- Безперечно. Зараз це спланована акція, участь в якій бере набагато менша кількість людей, але серед них значно більше підготовлених.

Тих, які готувалися до збройного опору, до провокацій. І частина з них, очевидно, не є ні мешканцями Харкова, ні громадянами України.

Під час мітингу 1 березня в Харкові було 15 тисяч людей. Це був їхній найбільший мітинг. Там була якась певна кількість люмпенів, а були й ідейні проросійські чи прорадянські активісти. Назвати їх люмпенами в мене язик не повертається.

Навіть люмпени є творінням божим і, зрештою, громадянами України. А отже, навіть їх варто вислухати.

- До того часу, поки він не зриває національні прапори твоєї Батьківщини, безперечно, заслуговує на те, щоб його вислухати і щоби з ним спробувати порозумітися. Поки він не заходить за певну межу, коли зникають будь-які підстави для розмов.

Коли йдеться про Харків у контексті Добкіна, Кернеса, подій Антимайдану, почав з’являтися трохи зневажливий відтінок. Де той Харків, який ми любимо? Чому чутно наразі тільки Жадана і ще декількох знакових особистостей?   

- Мені здається, що проблема в інформаційному полі. Ми звертаємо увагу на якісь не надто привабливі речі. Очевидно, що заява нашого колишнього губернатора привертала значно більше уваги, ніж монографія професора Ушкалова. Ось так створений наш інформаційний простір. Але на нього нарікати не варто. Радше потрібно нарікати на себе, бо якщо ти хочеш щось почути, то почуєш.

Споживання інформації тільки зі ЗМІ призводить до того, що ти отримаєш доволі суб’єктивну і спрощену картину.

Харків, як будь-яке велике місто, складний, багатошаровий, він багато в чому суперечливий. Але якби він був дуже однозначним, пласким, він би не мав того шарму, який зараз має.

Харків має чудову музику, україномовну та російськомовну літературу. Але через те, що це все не має якогось виявлення на медійному рівні, Харків мало знають. Але коли дізнаються, відкривають для себе фантастичні речі.

Є ще такий момент, що ми, які говорять і пишуть українською, часто воліємо закритися в своєму середовищі й не помічати того, що відбувається поза межами нашого мовного поля. Мовляв, усе, що робиться не українською, до нас стосунку не має. Як на мене - це величезна дурниця і втрата ресурсу та потенціалу.

Ти це зрозумів після Майдану, після того, як Схід почав рухатися, чи завжди так вважав?

- Я завжди так вважав. Минулого року в пресі розгорілася дискусія щодо того, що вважати українським. Наприклад, Тарас Прохасько писав, що мова – це, можливо, останнє, що ми повинні боронити і за що повинні стояти, бо вона є певним ідентифікатором для нас усіх.

Натомість мені здається, що це страшенно неактуальна візія. Це ідея з якогось 19-го століття, може початку 20-го. Сьогодні українською літературою варто вважати все, що творять громадяни цієї країни. Інакше ми просто не відчуваємо цієї країни і багато в чому здаємо її добровільно, відмовляючись від речей, на які маємо повне право.

Нещодавно в одному зі своїх інтерв’ю ти сказав, що "потрібно знаходити нові способи взаємодії". Продовж, будь ласка.

- За останні два місяці країна змінилася. Принаймні у своїх зовнішніх виявах. І ми змінилися. Якщо два місяці тому ми могли висловлювати будь-які претензії до влади, то сьогодні більшість цих претензій можна адресувати нам як людям, завдяки яким до влади прийшли ті, хто зараз сидить у Кабміні.

Багато хто цього не розуміє і за інерцією висловлює гасла тримісячної давнини, не усвідомлюючи, що сьогодні ці гасла можна дуже легко застосувати до нас.

І ми повинні чимскоріше зрозуміти, що все змінилося, і що ми маємо не просто висловлювати претензії, а якось намагатися змінювати ситуацію…

Наприклад…

- Наприклад, впливати на місцеву владу. Зараз варто не втрачати цю хвилю, цю активність і не повторювати помилок зими 2005 року, коли закінчився помаранчевий рок-фестиваль і всі розійшлися на п’ять років дивитися телевізори.

Дуже важливо зараз знову не віддати країну в руки шарлатану. Можливо, це справді наш останній шанс здійснити якісь зміни в цій країні.

Були випадки, коли до тебе підходили переконані прибічники "русского мира", і внаслідок розмови з тобою, в них у голові щось мінялося?

- Я не впевнений, що в них щось мінялося, але розмов було багато.  

Пам’ятаю, була десь середина січня, коли все ще було в стані мирного спротиву. До мене підійшли дві жіночки років шістдесяти. І вони мені сказали, що ще тридцять років тому вони протестували, хотіли якихось змін, а зараз вони їх бояться. І, відповідно, те, що ми робимо, для них є загрозою їхньої стабільності, тому вони нас за жодних обставин підтримувати не будуть.

І це страшенно важлива річ для розпізнання мотивів людей, які не підтримували ці революційні події.

Ти сам для себе відкрив щось принципово нове за ці декілька місяців?

- Чесно кажучи, ні. Попри те, що за ці чотири місяці вдалося побачити просто шалену кількість цікавих людей, узяти участь у багатьох подіях, сказати, що зрозумів щось принципово нове, не можу.

З твоїх останніх книжок видно, що ти подорослішав. Не постарів, а саме подорослішав. Ти сам цю трансформацію відчуваєш?

- Очевидно. Я коли читаю якісь речі, написані мною двадцять років тому, я їх, чесно кажучи, не розумію. Навіть не те, щоб вони мені не подобались, я просто їх не відчуваю. Це ніби речі, які написані зовсім іншою людиною.

Це певний вантаж, який ти мусиш зі собою нести, але ти зовсім не зобов’язаний сьогодні відтворювати ті інтонації, ті слова, ті речення, які озвучував двадцять років тому.

Я вважаю абсолютно нормальним, що людина змінюється. Власне, коли вона не зраджує себе, не зраджує своїх переконань, а коли якось їх корелює – розширює, звужує, спрямовує в якесь інше річище, поглиблює і т.д.

Я думаю, сьогодні ти б не написав "Дитинко, ми наслідки цих революцій"…

- Я би Варшаву не назвав "зогнилою". Цей вірш був написаний про Варшаву 1994-го, коли я там уперше побував.

За ці двадцять років місто змінилося, та і я встиг його дуже сильно полюбити. Тому сказати сьогодні "зогнила Варшава" я би не зміг.

Чи, наприклад, у мене є вірш 1993 року, де є рядок "Харків – місто байстрюків". Очевидно, сьогодні я би нізащо так не сказав, бо не вважаю це містом байстрюків.

Твоя книжка "Месапотамія" про Міжріччя, про територію між чимось…

- Ця книжка про Харків. Вона, власне, створювалась як моя персональна міфологія міста, в якому я жив останні 23 роки, і в якому хочу жити далі.

Попередня книга - "Ворошиловград" - була зовсім не харківська, скоріше навіть антихарківська. А мені дуже хотілося щось написати про той ландшафт, в якому я перебуваю більшу частину свого життя.

Це не роман, це не повість. Це радше збірка. Мені хотілося створити якусь таку доволі неформатну книгу, щоб важко було суто формально означити, чим саме вона є.

-  Тебе тривалий час сприймали як відверто "лівого" в ідеологічному сенсі чувака. Зараз ми підійшли до того стану, коли з’ясувалося, що відверто "лівих" у перших рядах Майдану не було. Як нині з твоєю "лівизною"?

-  Це не зовсім правда. "Ліві" були на Майдані і в Харкові, і в Києві. Просто їх не так багато, як правих. Вони були з перших днів, хоча й були певні конфлікти з "правими", які намагалися їх витіснити.

Ясна річ, що вони не сприймали ідеї націоналізму і лібералізму, бо для них це вочевидь чуже, але вони залишалися, бо розуміли, що в цій ситуації можливий компроміс, бо є спільний ворог.

Актуальні матеріали

Полковника Ісмаілова, який очолив список «Європейської Солідарності» до Сумської облради, намагаються звільнити з посади

Легендарного полковника, колишнього командира 27-го реактивного артилерійського полку Збройних Сил України, а з минулого року - військового комісара області Валерія Ісмаілова, який йде першим номером за списком партії «Європейська Солідарність» до Сумської обласної ради, намагаються звільнити з посади. Про це…

Маємо не допустити у місцеві органи влади агентів Кремля і бездарних «слуг» - Порошенко у Сумах представив команду «Європейської Солідарності»

Місцеві вибори 25 жовтня мають стати запобіжником від некомпетентної дилетантської влади та від реваншу відвертих агентів Кремля. Про це на Сумщині заявив п’ятий Президент, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко. Він представив кандидатів від партії, серед них - громадські діячі,…

В Сумах КП «Горсвет» ответит за «Котельную Северного промузла»

На очередной сессии Сумского горсовета депутаты поддержали решение об определении гаранта выплаты долгов за энергоносители дирекции КСПУ перед ООО «Сумытеплоэнерго», что позволит возобновить горячее водоснабжение потребителям котельной.

У Сумах невідомі посадили в автівку командира ЗСУ і зникли - поліція

У Сумах невідомі на авто відвезли в невідомому напрямку одного з командирів Збройних сил України. Сталося це близько 2.00 24 вересня. Про це повідомив Суспільному речник Нацполіції Сумщини Володимир Крупецьких.

"Європейська Солідарність" оприлюднила список до Сумської міської ради

На партійній Конференції 20 вересня відбулося висунення кандидатів до місцевих органів влади. «Європейська Солідарність» оприлюднює повний список своєї команди із 42 кандидатів у депутати Сумської міської ради. Про це повідомляється на пайті сумського осередку "Європейської Солідарності".

Сумчанка передала Прем'єр-міністру ймовірні факти корупції Лисенка

У вівторок, 22 вересня, під час візиту Прем'єр-міністра україни Дениса Шмигаля сумчанка передала звернення щодо незаконності проведення будівельних робіт в історичному ареалі міста Суми (територія біля МЦ "Романтика" та Театральна площа).

Інтерв'ю

Треба рятувати не шкільні стіни, а дітей, які залишаються без майбутнього

Відомий сумський громадський діяч, медіа експерт, колишній депутат Сумської міськради Олександр Хоруженко тепер займається просуванням адміністративно-територіальної реформи на Сумщині. Про те, як створюються нові об’єднані громади, про перешкоди на цьому шляху і про те, як все буде далі, він розповів…

Нова антикорупційна система

Депутати довго не хотіли приймати електронне декларування доходів чиновників і кримінальну відповідальність за недостовірні дані. Але сьогодні прийняли. Електронні декларації в новому форматі держслужбовці подаватимуть вже цього року. Мають на це два місяці. А цього тижня запрацює Національне агентство із…

Почему в Украине смотрящий влиятельнее министра

Mikhail Minakov: В украинской власти расслаиваются формальные институты и реальные полномочия. И люди с реальными полномочиями, как правило, непубличны. В Италии конгломерат таких непубличных, но влиятельных персон называют мафией. Эти люди подбираются по принципу личной преданности первому лицу. В государстве…

Українець з IBM про те, як вчитись та працювати за океаном

У рамках серії зустрічей з українцями, які працюють за кордоном у відомих корпораціях, у «Часописі» відбувся виступ Олександра Романка. Він родом із Сум, до Канади виїхав навчатись 12 років тому, з яких останні чотири працює старшим науковим співробітником канадського представництва…

Лекції

Віталій Капранов презентував у Сумах книги розвідника Віктора Суворова

25 червня 2015 року Віталій Капранов презентував в м. Суми книги письменника, дослідника, історика, совєцького розвідника-утікача Віктора Суворова [він же - Володимир Різун]. Видавництво братів Капранових "Зелений пес" із 2000 року друкує винятково україномовні твори, де вже кілька років поспіль…

Гюнель Бабакішієва: "Плай дій по проведенню адвокаційних кампаній"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Ольга Будник: "Як налагодити діалог бізнесу з владою"

26 травня 2015 року в mediaHUB SumyNEWS відбувся майстер-клас на тему: "Адвокація у сфері бізнесу", який провели експерти київського аналітичного центру "Центр політичних студій та аналітики" - http://cpsa.org.ua Адвокація (англ. Advocacy) — термін з практики діяльності громадських організацій, який означає…

Сергій Жадан розмовляє - про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста

9 квітня 2015 р. в актовій залі Української академії банківської справи [м. Суми] Сергій Жадан читав свої вірші сумчанам, в тому числі з нової книги "Життя Марії". Вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава…

Владислав Івченко презентував "Найкращого сищика" у Сумах

3 квітня 2015 року, у Сумах в "Галереї XXI" презентував свої книги Владислав Івченко. Книголюбам запропонували пригодницькі детективи "Найкращий сищик імперії на Великій війні" та "Найкращий сищик і падіння імперії" - третій і четвертий томи історії пригод героя з народу…

Програма "10 запитань"

10 запитань з Артемом Антонюком

"Суми - це столиця моєї країни, а місто Суми ненавиджу за його жлобство" - так вважає сумський поет Артем Антонюк. Запис інтерв'ю для медіа-платформи SumyNews від 8 квітня 2014 року.

10 запитань з Аллою Яровою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Олександром Лисенко

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Сергієм Малюком

Медіа-платформа www.sumynews.com розпочинає експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської культурної та політичної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Тетяною Журбою

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником ми плануємо протягом 2011 року зробити інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію.

10 запитань з Володимиром Биковим

Медіа-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю за спеціально розробленим опитувальником з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Віктором Бобиренко

Інтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

10 запитань з Андрієм Антоненко

нтернет-платформа www.sumynews.com продовжує експериментальний проект шаблонного інтерв'ю з представниками сумської політичної та культурної еліти. За спеціально розробленим опитувальником протягом 2011 року ми проведемо серію інтерв'ю з людьми, які мають активну громадянську позицію і мають потенцію стати регіональною політичною елітою.

Політичний профайл

Володимир Єщенко: "Опозиційний блок" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews керівник публічної кампанії Сумського обласного виборчого штабу політичної партії "Опозиційний блок" Володимир Єщенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 26 жовтня 2014 року.

Володимир Луговий: ВО "Свобода" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews начальник виборчого штабу Всеукраїнського політичного об'єднання "Свобода" Володимир Луговий дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 24 жовтня 2014 року.

Олександр Ревенко: "Радикальна партія" Олега Ляшка на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №158 з центром у м. Білопілля від політичної партії "Радикальна партія" Олега Ляшка Олександр Ревенко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис…

Сергій Науменко: "Сильна Україна" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №157 з центром у м. Суми від політичної партії "Сильна Україна" Сергій Науменко дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22…

Юрій Бова: "Сила людей" на парламентських виборах-2014

В рамках аналітичного проекту Центру досліджень регіональної політики та медіа-платформи SumyNews кандидат в народні депутати по багатомандатному виборчому округу в списках політичної партії "Сила людей" Юрій Бова дав інтерв'ю в прес-центрі SumyNews. Запис від 22 жовтня 2014 року.

Важливо на цьому тижні

Громадський активіст: лікар Охтирської психлікарні продовжує розігрувати на психічно хворих політичну гру

В Сумах конфлікт навколо ситуації з Охтирською психічною лікарнею набуває обертів. Складається враження, що головний лікар Лілія Неофітна, яка є головою Охтирської міської партійної організації «ВО «Батьківщина», вирішила на психічно хворих людях розіграти нову політичну гру, звинувативши обласну владу у…

Охтирська психіатрична лікаря: хто нагрівається на психічнохворих?

Нещодавно Сумщину сколихнув скандал: в Охтирській обласній спеціалізованій психіатричній лікарні зазнала аварії система опалення. Керівництво області прийняло рішення про евакуацію хворих, однак працівники закладу забарикадувалися, щоб не допустити цього. Навіть після ліквідації аварії температурний режим в палатах залишається незадовільним.

Двічі в одну річку: представник президентської партії став головою Сумської облради

«В одну річку не можна ввійти двічі», - стверджує прислів’я. Однак цей відомий вислів Геракліта днями на Сумщині успішно спростував 60-річний Володимир Токар, який 2 грудня під час чергового засідання сесії обласної ради більшістю голосів вдруге був обраний керівником представницького…

Українці постійно зриваються в зневіру та надію на “сильну руку”

Громадяни пострадянських республік не мають запиту на виборчі права та свободи і сповнені напівзневірою-напівнадією на "доброго батька". Як змінити ситуацію, розповідає Михайло Мінаков, професор Києво-Могилянської академії. Україна вже зіткнулася з ситуацією, коли її мешканці мають різні права. Тобто є громадяни,…

Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи"

Про "квантовий стрибок" Олександр Хоруженко: "У найближчі 10 років Україна буде найцікавішою країною Європи. Потім центр подій переміститься у Росію" Чи всі зафіксували це для себе, але Суми — один із найпівнічніших обласних центрів — перше місто в Україні, яке…

Бачення України в глобальному світі

Пришло время подвергнуть проблематизации сами постановки вопросов о будущем. Куда движется мир? Когда мы говорим о том, что мир куда-то движется, мы делаем несколько изначальных допущений: что предельным обобщением бытийности является сущий мир [есть лишь мир, обо всем остальном мы…

Територія рівних можливостей

Володимир Ладика, 52 роки, ректор Сумського національного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук, академік національно академії наук України, голова обласної організації Аграрної партії України, депутат Сумської обласної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу та соціального розвитку села. Сьогодні в…

Дві невідомі компанії хочуть отримати без конкурсу весь Чорноморський шельф

В інтерв'ю медіа-платформі SumyNews від 14 липня 2015 року радник екс-міністра екології Ігоря Шевченка [2015 р.] та один із засновників політичної партії "Сила людей" Олексій Гончарук зробив заяву щодо спроби двох невідомих компаній, зареєстрованих офшорками з Кіпру, отримати в розробку…

Влада імітує оргазм

Сергій Холодов, 37 років, освіта вища юридична [Харківський інститут внутрішніх справ], у мирні часи – адвокат, у недалекому минулому – Президент федерації лучників Сумщини. На теперішній час – молодший сержант 25-ї особливої дніпропетровської аеромобільної бригади, мобілізований під час третьої хвилі…

Сумська артилерійська бригада - найкраща в Україні

Сергій Панченко, 50 років, заступник міського голови міста Суми з гуманітарних питань у період 2008-20014 років, освіта вища, за фахом психолог, закінчив Київський державний педагогічний інститут. Україна живе духом, а Суми – сумом… Найбільш патріотичній фестиваль країни – фестиваль військових…

Програма "Євродвір" - справедливість по-сумські?

Вадим Ващенко, 37 років, колишній начальник Зарічної в місті Суми адміністрації, має три вищі освіти: радіоінженер [Харківський військовий університет], спеціаліст з обліку та аудити [УАБС НБУ], державне управління [Харківська академія державного управління], сьогодні займається приватним бізнесом. Ми говорили про справедливість,…

Декомунізація та історична справедливість

Олег Корнієнко, 46 років, голова Сумського обласного осередку Національної спілки краєзнавців України. В Україні стартувала адміністративно-територіальна реформа, Президентом нарешті підписані так звані "Закони Чистого четверга", серед яких Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного [нацистського] тоталітарних режимів в Україні та заборону…